بستن پنجره

تومان

مراقبت از کفش چرم و آموزش نکاتی جهت افزایش دوام و ماندگاری آن

در این مقاله انواع واکس کفش چرم و روش نگهداری از کاپشن چرم، جیر و نبوک را توضیح داده‌ایم. بعد از خواندن این مقاله به یک متخصص واکس تبدیل می شوید.

برای براق شدن کفش از چه واکسی استفاده کنیم؟ در میان انواع واکس کفش چرم، کیف چرم بهترین نوع واکس برای چرم کدام است؟ آیا می‌توانیم کفش را ضد آب کنیم؟ برای جیر و نبوک چه واکسی را استفاده کنیم؟ آیا به جز واکس، از ماده دیگری می‌توان برای نرم کردن و براق کردن محصولات چرم استفاده کرد؟ این سوالات بخش کوچکی از سوالاتی است که هرروزه پرسیده می‌شود.

 چرا باید چرم را واکس بزنیم؟

محصولات چرمی در میان مردم با ویژگی کیفیت و دوام بالای خود شناخته می‌شوند. در بین محصولات چرم، دوام کفش چرم از اهمیت بالاتری برخوردار است زیرا بیشتر از سایر محصولات در معرض آسیب قرار دارد و راحتی و سلامت پاهای ما نیز به آن وابسته است. از طرفی وجود گرد و غبار و رنگ مات محصول چرم، تصویری شلخته از شما می‌سازد. واکس زدن چرم‌، راه حل خوبی برای این مشکلات است. استفاده منظم از واکس نه تنها کیفیت چرم را بالاتر می‌برد، بلکه موجب جذابیت بیشتر استایل شما می‌شود و می‌توانید تا مدت زیادی از محصول چرم خود استفاده کنید.

اما برای اینکه بتوانید به خوبی کفش و کیف چرم را واکس بزنید به دو نکته توجه کنید:

1- واکس مناسب محصول چرم را انتخاب کنید.

2- اصول واکس زدن و نکات مربوط به آن را رعایت کنید.

واکس از چه موادی ساخته می شود؟

موادی که در واکس‌های جدید استفاده می‌شود، موادی طبیعی می‌باشند و برای طول عمر چرم نیز مفید هستند.

 به چه وسایلی برای واکس زدن یا براق کردن کفش نیاز داریم؟

1-فرچه واکس چرم

 وسیله‌ای ساده برای پخش کردن واکس روی کفش چرم است. بهتر است از فرچه‌های پلاستیکی استفاده نشود چون نه‌تنها واکس به خوبی روی چرم پخش نمی‌شود، بلکه موجب آسیب به چرم می‌شود. قبل از اینکه واکس زدن را شروع کنید دقت نمایید که حتما فرچه واکس تمیز باشد.

 2-فرچه پولیش چرم

بعد از اینکه با فرچه واکس، تمام قسمت‌های کفش چرم را واکس زدیم، نوبت استفاده از فرچه پولیش است. فرچه پولیش، واکس اضافی روی کفش را برمی‌دارد و رنگ کفش را در تمام قسمت‌ها یک‌دست می‌کند.

 3- برس جیر

 برای تمیز کردن کفش جیر و نبوک حتما از برس جیر استفاده کنید. این برس‌ها دو سطح دارند. سطح ژله‌ای برای تمیز کردن گرد و غبار از روی جیر و نبوک و یک سطح دیگر برای یک‌دست کردن و مرتب کردن پرزهای جیر و نبوک استفاده می‌شود و در واقع مانند یک شانه عمل می‌کند.

 انواع واکس کفش چرم

برای زیبایی و دوام یک کفش باید همواره کفش شما تمیز شود، مراقبت شود و محافظت شود. انواع واکس کفش چرم برحسب نوع کاربرد خود به صورت زیر دسته‌بندی می‌شود.

 1- تمیزکننده چرم

اول از همه باید بدانید که مفهوم "تمیز کردن" با "لکه ‌بری" متفاوت است.

اگر قبلا کفش خود را واکس زده‌اید، اولین کاری که قبل از واکس زدن باید انجام دهید این است که سطح کفش را تمیز کنید. این کار به این علت انجام می‌شود که جرم و آلودگی روی سطح چرم از بین برود.

هنگامی که اسفنج رطوبت بسیار کمی دارد، اسفنج را روی کفش می‌کشیم تا آلودگی‌ها تمیز شوند.

 2- مراقبت کننده چرم

واکس زدن و براق کردن کفش، موضوعی است که برای همه ما لذت‌بخش است. آنقدر لذت‌بخش که برخی از افراد واکس زدن کفش را نوعی تفریح می‌دانند. بهترین روش براق کردن و مراقبت کردن از کفش چرم این است که مرتب کفش چرم خود را واکس بزنید. واکس زدن کفش چرم از خشک شدن آن جلوگیری کرده و کفش‌های شما را بسیار زیباتر می‌کند.

 در میان رنگ‌های مختلف کفش چرم، از رنگ‌های قهوه‌ای، عسلی و مشکی بیشتر استفاده می‌شود. در سایت واکس مخصوص کفش‌ چرم وجود دارد که به صورت تخصصی از کفش شما مراقبت ‌می‌کند.

 نکات بسیار مهم

قبل از اینکه با روش صحیح واکس زدن آشنا شویم، لازم است به چند نکته بسیار مهم توجه کنیم:

1- هر واکس کاربرد خاص خود را دارد و بسیاری از واکس‌های کفش، برای کیف کاربرد ندارد و باعث می‌شود کیف چرم شما اصطلاحا رنگ پس بدهد.

2- وسایل مورد استفاده برای واکس زدن چرم شبرو، با جیر و نبوک متفاوت است.

3- از واکس کفش چرم شبرو برای جیر و نبوک استفاده نکنید. برای مراقبت از جیر و نبوک، اسپری‌هایی وجود دارد که درصورت تمایل می‌توانید از این اسپری‌ها استفاده کنید. (بعد از استفاده از این اسپری، از برس نبوک برای یک‌دست شدن پرز جیر و نبوک استفاده کنید.) 

4- برای هر رنگ واکس از یک فرچه واکس استفاده کنید. مثلا از فرچه‌ای که قبلا برای واکس مشکی استفاده شده برای واکس عسلی استفاده نکنید.

5- بهتر است رنگ واکس کمی روشن‌تر از رنگ کفش باشد.

6- بر روی بسته‌بندی اغلب واکس‌ها، راهنمای استفاده از واکس وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید تشخیص دهید این واکس برای چه محصولاتی قابل استفاده است.

 

  روش اصولی واکس زدن کفش چرم چگونه است؟

 

2- بوسیله یک دستمال تمیز، گرد و غبار سطح کفش چرم را پاک کنید.

3- با استفاده از فرچه واکس، مقدار بسیار کمی از واکس را بردارید و به صورت دایره‌ای به تمام قسمت‌های چرمی کفش بزنید (درصورتی که از مقدار زیادی واکس استفاده کنید، ممکن است مقداری از واکس روی سطح و منافذ کفش باقی بماند و پس از خشک شدن، لکه ایجاد کند.)

بعد از اینکه واکس خشک شد، به وسیله فرچه پولیش، سطح کفش را در تمام قسمت‌ها پولیش کنید (اگر به جای فرچه پولیش از اسفنج استفاده کنید، ممکن است رنگ چرم شما مات شود.)

 

  3- براق کننده‌های فوری چرم

واکس‌های فوری محبوبیت زیادی در بین مردم دارند. دلیلش هم مشخص است؛ این واکس‌ها نیاز به وسایل خاصی ندارند و به سرعت کفش چرم را براق می‌کنند. یک دسته از این واکس‌ها مانند تصویر زیر فقط از یک اسفنج تشکیل شده‌‌اند و برای براق کردن کفش چرم و رفع گرد و خاک کفش کاربرد دارند.

 دسته دوم واکس‌های فوری، حاوی مایع رنگی هستند و احیاکننده رنگ کفش نیز می‌باشند. اما نباید بیش از حد از این واکس‌ها استفاده کنید؛ چون دارای رنگ و رزین هستند، منافذ کفش را مسدود کرده و در نهایت موجب خشک شدن چرم ‌می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم بعد از دو یا سه بار استفاده از این واکس‌ها، حتما یک‌بار از فوم تمیز کننده استفاده کنید تا رزین بوجود آمده روی سطح کفش پاک شود و سپس برای نرم شدن و مراقبت از چرم کفش از واکس استاندارد استفاده کنید.

 4- ضد آب کننده چرم و جیر

بعد از اینکه مراحل تمیز کردن و مراقبت کردن از کفش را انجام دادید، باید از کفش خود محافظت کنید. منظور این است که از کفش خود در برابر آسیب‌های بیرونی محافظت کنید و دشمنان چرم و جیر را بشناسید. برای مثال چرم و نبوک را نباید برای مدت طولانی زیر نور خورشید قرار دهید. اجازه ندهید گرد و غبار روی کفش چرم و جیر باقی بماند. تماس مواد حاوی الکل نیز به چرم و نبوک آسیب می‌زند.

 یکی از مهم‌ترین دشمنان چرم، آب است. کارشناسان چرم، جیر و نبوک همواره توصیه می‌کنند که محصول چرم خود را نشویید و در ماشین لباسشویی قرار ندهید. زیرا تماس طولانی مدت چرم با آب و مواد شوینده، باعث از بین رفتن چرم و جیر می‌شود. بنابراین قرار گرفتن کفش چرم در زیر باران یا تماس طولانی مدت با برف نیز به چرم آسیب می‌زند. راه حل این مشکل این است که از اسپری‌های مخصوص برای ضد آب کردن چرم و نبوک استفاده کنیم.

در فروشگاه‌های نوین چرم اسپری‌ مخصوص برای ضدآب کردن و ضدلک کردن چرم وجود دارد که درصورت تمایل می‌توانید تهیه کنید. این اسپری با تکنولوژی کربن ساخته شده و فناوری بالاتری نسبت به اسپری نانو دارد و برای ضد لک کردن و ضد آب کردن تمام محصولاتی که از جنس چرم، جیر و نبوک هستند (کفش ، کیف و...) قابل استفاده است.

 روش استفاده: ابتدا از فاصله 30 سانتیمتری و به صورت یکنواخت بر روی تمام قسمت‌های محصول اسپری کنید. کمی صبر کنید تا محصول خشک شود سپس دوباره اسپری کنید. بعد از استفاده از این اسپری می‌توانید برای کفش چرم از واکس استفاده کنید و برای کفش های جیر و نبوک از فرچه مخصوص جیر استفاده کنید تا پرزهای آن صاف و یک‌دست شود.

 مراقبت و تمیز کردن جیر و نبوک

برای مراقبت و تمیز کردن جیر و نبوک نمی‌توانیم از واکس استفاده کنیم. بلکه می‌توان به جای واکس از اسپری استفاده کرد.

 روش استفاده: این محصول را محصول جیر و نبوک اسپری کنید و سپس با استفاده از برس جیر می‌توانید حالت مخملی جیر و نبوک را به آن بازگردانید.

 سوالات پرتکرار درمورد واکس

  • چرا کفش چرم من حتی بعد از واکس براق نمی‌شود؟

این موضوع سه دلیل عمده دارد:

1- واکس مورد استفاده شما استاندارد نیست.

2- به جای فرچه واکس از اسفنج استفاده می‌کنید.

3- بر روی سطح کفش شما آلودگی ناشی از گرد و غبار یا جرم وجود دارد. بهتر است قبل از واکس زدن از فوم تمیز کننده استفاده کنید.

 از بین دنبه، روغن زیتون، وازلین و پارافین بهترین روغن نرم کننده برای چرم کدام است؟

در مرحله اول توصیه ما این است که حتما از واکس مناسب برای چرم خود استفاده کنید اما اگر به واکس دسترسی ندارید می‌توانید مقدار کمی وازلین را به کف دست خود بمالید و بر روی کیف و کت چرم خود بکشید.

 از کدام واکس برای کیف و کاپشن چرم مردانه یا زنانه استفاده کنیم؟

برای کاپشن و کیف چرم از واکس استفاده نکنید. در این موارد یا از اسپری بامبو استفاده کنید یا با استفاده از مقدار کمی وازلین، کیف و کت خود را نرم و براق کنید. نحوه استفاده از اسپری بامبو در بخش قبل توضیح داده شد.

 چند وقت یک‌بار کفش را واکس بزنیم؟

به طور معمول بعد از 10 تا 15 بار استفاده باید یک‌بار واکس بزنید.

  • آیا واکس تغییر رنگ چرم در بازار وجود دارد؟

با برخی از واکس‌های خاص، می‌توان رنگ محصول را تغییر داد. اما در حال حاضر این واکس‌ها در کشور ما موجود نیستند.

 

 

 

شماره تان را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند