بستن پنجره

تومان

√ اصول تمیز کردن و نگهداری چرم بدون استفاده از واکس

اگر از آن دسته افرادی هستید که به کیف، کفش یا کت چرم علاقه دارید باید به خوبی از نحوه تمیز کردن و نگهداری چرم آگاه باشید. محصولات چرمی کیفیت و دوام بالایی دارند اما در صورتی که اصول مراقبت و نگهداری چرم آنها به خوبی رعایت نشود ممکن است کیفیت و عمر مفید آنها کاهش یابد. در این مقاله سعی کرده‌ایم به سوالات شما درباره چگونگی تمیز کردن و براق کردن محصولات چرم پاسخ دهیم.

 

امروز قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور بدون استفاده از واکس نیز چرم خود را به سادگی تمیز و براق کنید.

 اصول نگهداری چرم و براق کردن چرم (شبرو/شرانک)

 

گرد و غبار یکی از دشمنان اصلی چرم محسوب می‌شود هرگز نباید از گردگیری سطح چرم غافل شوید. برای تمیز کردن و همچنین نگهداری چرم باید ابتدا محصول را گردگیری کنید سپس می‌توانید به صورت زیر یک محلول پاک‌کننده خانگی برای تمیز کردن چرم بسازید:

 

  • یک فنجان آب ولرم
  • یک قاشق مرباخوری شامپو بچه
  • اسفنج نرم یا پارچه نرم
  •  

نکته مهم: قبل از استفاده از مواد پاک کننده و نگهدارنده در سطوح آشکار چرم، باید ابتدا این مواد در محل‌هایی از محصول که در معرض دید نیست امتحان شود.

 

مواد فوق را با هم مخلوط کنید سپس اسفنج نرم را به کف حاصل شده آغشته نمایید و آن را آبگیری کنید. کف جذب شده را روی محصول بکشید. در ادامه با پارچه‌ای نرم، رطوبت ایجاد شده را جذب کنید و بعد از 15 دقیقه سطح آن را خشک نمایید و در آخر در مجاورت هوا در دمای اتاق قرار دهید. بند کفش را نبندید تا گردش هوا به طور کامل انجام و چرم کاملا خشک شود.

 

هرگز از دنبه، روغن زیتون و... برای نرم کردن چرم استفاده نکنید. استفاده از دنبه سبب کدر شدن سطح چرم و بوی بد چرم خواهد شد. درصورتی که به واکس‌های مخصوص دسترسی ندارید مقدار بسیار اندکی واازلین را کف دو دست خود بمالید و دست خود را به آرامی روی کت چرم یا کیف خود بکشید (دقت کنید که در این حالت محصول چرم شما دارای هیچ نوع لکه‌ای نباشد.)

 

 نحوه براق کردن چرم ورنی

از ژل‌های مخصوص ورنی برای براق کردن چرم ورنی استفاده کنید. به این ترتیب که ژل را روی محصول بمالید و بعد از یک ساعت با پارچه نرم برق بیندازید.

 

 

 نگهداری چرم بوت و نیم بوت

 بهترین راه برای نرم نگهداشتن نیم بوت و بوت چرم این است که آنها را زیاد بپوشید. بله درست است هرچه بیشتر از کفش چرم استفاده کنید آن چرم حالت پای شما را به خود می‌گیرد و نرم‌تر می‌شود. همچنین یک پارچه نخی نرم و خشک برای گردگیری نیم بوت و بوت چرم بسیار مناسب است.

درصورت تمایل می‌توانید جدیدترین مدل‌های کفش، بوت و نیم بوت چرم زنانه و مردانه را در سایت مشاهده کنید.

 نکات مهم در نگهداری چرم

1- به هیچ عنوان از واکس‌های پارافین‌دار استفاده نکنید

2- چرم را بیش از 8 ساعت زیر آفتاب قرار ندهید. اگر چرم رنگی باشد، نور خورشید می‌تواند رنگ آن را از بین ببرد.

3- چرم به صورت کامل ضد آب نیست. اگر چرم به شکل %100 ضد آب ساخته شود قسمتی از خواص طبیعی آن از دست می‌رود. بنابراین اکثر چرم‌ها بر اثر برف و باران شدید و بلند مدت ممکن است آسیب ببینند یا تغییر شکل دهند. برای بالا بردن مقاومت چرم در برابر برف و باران، می‌توانید از سایت  اسپری ضدآب کننده چرم را تهیه کنید. (در این مورد می‌توانید با کارشناسان مشورت کنید).

نکته مهم: هیچ کدام از انواع عطر، اسپری و مواد حاوی الکل را مستقیما روی چرم، جیر و نبوک نپاشید.

 هرگونه سوالی را در زمینه روش نگهداری چرم، براق کردن و تمیز کردن چرم با ما در میان بگذارید. شما از چه روش‌هایی برای تمیز کردن چرم و نگهداری کالای چرمی خود استفاده می‌کنید؟

 

 

شماره تان را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند