بستن پنجره

تومان

تاریخچه چرم

درباره چرم

 

چرم طبیعی جنسی است که در فرآیند دباغی پوست جانوران بدست می آید. دباغی فرآیندی است که در آن پوست فساد پذیر و خام جانور به یک جنس مقاوم و پایدار تبدیل می گردد.

تاریخچه استفاده از چرم 

ایرانیان با پیشینه سه هزار ساله اولین و قدیمی ترین تولید کنندگان چرم در جهان می باشند. آثار باستانی به جا مانده از دوران قبل از میلاد نشان دهنده این میباشد که ایرانیان از حدود 1500 سال قبل از پوست برای تهیه لباس، کفش و ابزار جنگی استفاده می کردند تولیدات انواع پوست در دوره عباسی در سراسر قلمرو اسلامی پر رونق بوده است. تجارت چرم و پوست پس از حمله مغول ها نیز پر رونق بود در دوره تیموری نیز چرم برای ساخت جلد کتاب ها استفاده زیادی داشته علاوه بر این در این دوره نیز چرم به عنوان استفاده در هنر های دستی نیز استفاده می شده در گذشته چرم برای نگارش استفاده بسیاری داشته به طوری که برای نوشتن فرمان های داریوش از چرم استفاده می کردند دلیل انتخاب چرم برای نگارش قطعا می تواند ترکیب مقاومش باشد که عمر بالایی را دارا می باشد.

.

نحوه به دست آمدن انواع چرم

چرم از دباغی پوست حیوانات مختلف از جمله گاو، گوسفند، کروکودیل، مار، شترمرغ و حتی حیوانات دریایی از جمله ماهی و کوسه تهیه می شود . دباغی به فرایندی گفته می شود که در طی آن پوست جیوانات را در مواد شیمیایی و گیاهی می خیسانند تا از دوام بالایی برخوردار شود.تولید چرم در 4 چند مرحله تبدیل پوست خام به سالامبور، تبدیل سالامبور به وت بلو، تبدیل وت بلو به کراست و تبدیل کراست به چرم صورت می گیرد که این مراحل در خیساندن و شستشو، آهک دهی، لش زدایی، موگیری، اهک گیری و آنزیم دهی، برش و تراش، رنگ آمیزی و براق کردن چرم گسترده می شوند. 

 

 

شماره تان را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند